5. Studio

5.1 Co je to studio

Studio je část systému, ve které plánujeme samotné vysílání. V levé části obrazovky (viz obrázek nad tímto textem) můžeme vidět panel s elementy pro plánování. V dalších částech této kapitoly si postupně projdeme co jaký element znamená, jaký typ souboru do něj můžeme vložit a jak jej správně nastavit. V pravé části obrazovky můžeme vidět plánovací kalendář, do kterého vkládáme elementy z panelu v levé části pomocí drag and drop (táhni a pusť). Nad kalendářem si můžeme všimnout z levé strany na šipky s procházením data plánování, tlačítko Dnes, které nás zavede na kalendář s dnešním datem podle rozsahu, který si můžeme nastavit v pravé části. Uprostřed je znázorněn nastavený rozsah.

5.2 Nastavení elementů

Veškeré nastavení elementů je pro jednoduchost velice podobné, proto si je v této podkapitole popíšeme. V následující podkapitole je rozdělení elementů s animací vkládání, popisem a obrázkem nastavení elementu.

Kalendář

V položce kalendář si vybereme kanál pro který událost zpracováváme (pokud máte více kanálů, můžeme je ještě měnit). 

Cesta k souboru

Cestu můžeme zadat ručně i výběrem v kolonce vpravo. Pokud bude kolonka zšedlá nemusíme mít strach a vybereme soubor který se k dané události hodí. Přípony souborů budou napsány v popisech elementů.

Logo

 Skrytí loga během události se používá například u reklam, takže v normální smyčce jej necháme.

Layout

Jako další je nastavení fullscreen módu. To je mód zobrazení přes celou obrazovku. Nemusíme jej používat pokud nemáme layout (zobrazení s bočními a spodními rámečky). 

Barva

Barva je pro lepší orientaci v kalendáři. Prozatím měnit nelze, ale každý element našeho kalendáře má jinou barvu.

Popis

Do této kolonky si napíšeme náš popis události. Ten se nikde nezobrazuje.

Celý den, Začátek, Konec a Opakování

Tyto položky si postupně popíšeme v samostatných podkapitolách.

Online rádio

V nastavení Online rádio si můžeme nastavit rádio, na které máte platnou licenci. Pokud touto licencí nedisponujete je možné zakoupit i licenci na naše rádio Satturn. Stačí zavolat Vaší kontaktní osobě.

5.3 Elementy

Smyčka

Smyčka je prezentace vytvořená v PowerPointu a díky dodatku iSpring converter převedená do formátu HTML, který je v našem systému spustitelný. 

Video

V elementu Video můžeme vkládat Vámi vytvořená videa nebo videoreklamy od Vašich obchodních partnerů. Tento element má i speciální vlastnosti a to ty, že umí přehrát nejen jedno video, ale i celou složku jako playlist. Další jeho speciální vlastností je to, že umí dopočítat konec videa nebo celého playlistu, tím pádem nemusíte složitě vypočítávat, kdy video vypnout. Tento element podporuje formát .mp4.

Audio

V Elementu audio můžeme přehrávat audiosoubory s příponou .mp3 a .wav případně licencovaná rádia.

Text

V Elementu text si můžete nastavit libovolný běžící text, tak jak jste zvyklí ze zpravodajských televizí nebo videí. Text se zapisuje do pole Popis. Element se většinou používá s elementem Čas.

Popisek

Element popisek slouží k doplnění informací právě probíhajícího vysílání, např.: informace o datu videa.

Čas

Element Čas se používá u fullscreen režimu (celoobrazovém). Většinou se používá zároveň s elementem Text.

Galerie (verze PRO)

Element se používá pro e-slidy vytvořené v Multimediální galerii ve verzi PRO. Popis samotné multimediální galerie se nachází v samostatné kapitole.

5.4 Opakování

Opakování elementů ve vysílání je možné provést celodenním vysíláním nebo v určitou hodinu denně, týdně a měsíčně.

Celodenní vysílání

Celodenní vysílání je určeno pro opakování jakéhokoliv elementu po celý den. Pokud ovšem chceme vysílat v určitý čas něco jiného, vložíme na určitou hodinu element který se má přehrát. Pro příklad: ve vysílání tedy poběží celodenní obsah, např. smyčka, který se bude přehrávat celý den, ve zvolenou hodinu se přehraje např. videoblok s reklamou a po ukončení bloku se začne přehrávat opět naše celodenní smyčka.

Opakované vysílání v určitý čas

Opakované vysílání používáme například pro pravidelné vysílání videa z kulturní akce, videoreportáže, smyčku nebo galerii s fotkami, … Po vybrání času ,ve kterém chceme element vysílat si kliknutím otevřeme nabídku, v okénku vpravo si zvolíme, co se bude vysílat, klikneme na políčko vedle opakování a vybere si interval opakování. Nakonec si zadáme den, kdy opakování přestane.

Pokud bychom chtěli v určitý den toto opakování vynechat nebo posunout, lze tak naprosto jednoduše učinit v nastavení elementu. Pro jakoukoliv akci např. pro vymazání stačí v nastavení kliknout na tlačítko Smazat. Po kliknutí se zobrazí dotaz pro smazání celého vzoru nebo pro jednu položku, kterou máme vybranou. Pokud bychom chtěli položku pouze posunout, tak klikneme na tlačítko rozpojit. Tím se nám vybraný prvek oddělí od ostatních a můžeme s ním manipulovat, měnit délku vysílání nebo smazat. Všechny tyto akce máme ukázané na animacích pod tímto textem.

5.5 Alternativní změna délky vysílání elementu

Změnu délky vysílání elementu nemusíme provádět pouze přes nastavení elementu. Lze ji nastavit i protažením elementu v kalendáři. Protahování lze provádět po půlhodinách. Stačí jen myší přejít do míst, kde se nám změní ikona, kliknout a protáhnout tak, jak je to na animaci níže.